Garn's Guides



powered by FreeFind

Cast

Cursed
  • Ep: 1
  • Nimue
  • Guest Starring in Order of Appearance: Billy Jenkins (Squirrel), Amanda Gordon (Villager), Kaine Zajaz (Benum), Paddy Rowan (Hunter #1), Catherine Walker (Lenore)
  • Co-Starring: Miranda Heath (Villager #2), Sarah Stanley (Villager #1), Hugh Simon (Lucien), Guy Williams (Elder #2), Charlie McGonagle (Peasant Boy), Lace Akpojaro (Gustave the Healer), Lola Shaw (Moon Wing Girl), Julian Seager (Florentin the Miller), Aidan Knight (Cups), Matthew Wynn (Hook), Bryony Miller (Brioni), Jasper Jacob (Sir Borley), Tom Lawrence (Footman #1), Damola Adelaja (Port Master), Tuwaine Barrett (Blacksmith), Charles Barnett (Ruen Player), Sean Gilder (Bors), Eddie Eyre (Mosk), Joseph Macnab (Trent), Anton Saunders (Sir Dellum), Tobi King Bakare (Josse), Robert Wilfort (Royal Aide)
  • Teleplay By: Tom Wheeler
  • Directed By: Zetna Fuentes
  • Ep: 2
  • Cursed
  • Guest Starring in Order of Appearance: Catherine Walker (Lenore), Andrew Whipp (Jonah - Nimue's Father), Ella Prebble (Nimue - Aged 5), Olivia Pearson (Voice in the Woods), Billy Jenkins (Squirrel)
  • Co-Starring: Jasper Jacob (Sir Borley), Hugh Simon (Lucien), Lace Akpojaro (Gustave the Healer), Julian Seager (Florentin the Miller), Robin Pearce (Footman at the Gates), Ben Peel (Red Paladin at the Gates), Pete Lee-Wilson (Dentist), Tobi King Bakare (Josse), Daniel Fearn (Town Crier), Florence Hunt (Nimue - Aged 10), Sean Gilder (Bors), Thom Ashley (Wallo), Dónal Finn (Kurt), Molly Harris (Peri), Zoë Waites (The Widow)
  • Teleplay By: Tom Wheeler
  • Directed By: Zetna Fuentes
  • Ep: 3
  • Alone
  • Guest Starring in Order of Appearance: Rafi Fraser (Young Arthur), Freddie Hawkins (Shortshanks), Richard Pepple (Sir Tor), Alice McMillan (Sobbing Barmaid), Manvir Bawa (Boy 1), Rico Canadinhas (Boy 2)
  • Co-Starring: Emily Coates (Sister Iris), Richard Brake (Brother Theophilius), Caroline Lee Johnson (Abbess Nora), Bryony Miller (Brioni), Gabriel Akuwudike (Ortho), Joel Morris (Keth), Siu-See Hung (Sister 1), Terence Maynard (Brother Salt), Frank Miller (Brother Horde), Jaye Griffiths (Lady Marion), Dermot Keaney (Collector), Isabella Austin (Young Morgana), Peter Guinness (Sir Ector), Polly Walker (Lady Lunete), Sophie Harkness (Sister Celia), Gary Reimer (Red Paladin 1), Zoë Waites (The Widow), David Verrey (Sir Boone), Sean Gilder (Bors), David Gant (Magistrate), Antonio Magro (Elliduc)
  • Teleplay By: Janet Lin
  • Directed By: Daniel Nettheim
  • Ep: 4
  • The Red Lake
  • Guest Starring in Order of Appearance: Sophie Harkness (Sister Celia), Emily Coates (Sister Iris), Siu-See Hung (Sister 1), Caroline Lee Johnson (Abbess Nora), Selva Rasalingam (Dizier)
  • Co-Starring: Eiry Shi (Snake Girl), Yan Shi (Father Snake), Sandra Teles (Clothilde), Edward Judge (Aaron), Kate Duchêne (Wulfryth), Richard Henderson (Gaston), Antonio Magro (Elliduc), Louis Martin (Longstones), Olafur Darri Olafsson (Rugen the Leper King), John Hales (Footman), Richard Brake (Brother Theophilius), Ben Allen (Footman 1), Jaz Hutchins (Sullen Paladin), Wil Coban (Scrawny Paladin), Nikolaj Dencker Schmidt (Dof)
  • Teleplay By: Rachel Shukert
  • Directed By: Daniel Nettheim
  • Ep: 5
  • The Joining
  • Guest Starring in Order of Appearance: Johannes Haukur Johannesson (Cumber the Ice King), Sofia Oxenham (Eydis), Andrew Whipp (Jonah - Nimue's Father), Nicholas Boulton (Sir Bedivere)
  • Co-Starring: Clive Francis (Pope Abel), Emily Coates (Sister Iris), Marcus Onilude (Red Paladin 1), Samuel Oatley (Red Paladin 2), Jordan Turk (Viking), Carl Anderson (Somber Viking), Natasha Culzac (Isma), Ben Manning (Wild Eye), Nikolaj Dencker Schmidt (Dof), Olwen Fouéré (Yeva), Florence Hunt (Nimue - Aged 10), Polly Walker (Lady Lunete), Ashley Bannerman (Cora - Faun Woman), Jasper Jacob (Sir Borley), Billy Jenkins (Squirrel), Adaku Ononogbo (Kaze), Amelia Wheeler (Faun Girl), Taighen O'Callaghan (Tusk Boy)
  • Teleplay By: Leila Gerstein
  • Directed By: Daniel Nettheim
  • Ep: 6
  • Festa and Moreii
  • Guest Starring in Order of Appearance: Adaku Ononogbo (Kaze), Catherine Walker (Lenore), Jasper Jacob (Sir Borley), Polly Walker (Lady Lunete), Joe Cook (Fire-Maned Servant), Jojo Macari (Mogwan)
  • Co-Starring: Kola Bokinni (Paryaat), Clive Russell (Wroth the Tusk Commander), Ashley Bannerman (Cora - Faun Woman), Billy Jenkins (Squirrel), Emily Coates (Sister Iris), Miles Yekinni (Bergerum), Beau Fowler (Tusk Warrior 1), Paul Clayton (Ladislas - Jonah's Father), Andrew Whipp (Jonah - Nimue's Father), Vincent Andriano (Roman Father), Kieran O'Brien (Reith)
  • Teleplay By: William Wheeler
  • Directed By: Jon East
  • Ep: 7
  • Bring Us in Good Ale
  • Guest Starring in Order of Appearance: Jojo Macari (Mogwan), Miles Yekinni (Bergerum), Beau Fowler (Tusk Warrior 1), Jun Hwang (Tusk Warrior 3), Ayesha Antoine (Polly the Healer)
  • Co-Starring: Adaku Ononogbo (Kaze), Youssef Kerkour (Pellam - Fisherman), Bryony Miller (Brioni), Nikolaj Dencker Schmidt (Dof), Natasha Culzac (Isma), Billy Jenkins (Squirrel), Clare Holman (Lady Cacher), Sophie Harkness (Sister Celia), Johannes Haukur Johannesson (Cumber the Ice King), Sofia Oxenham (Eydis), Emily Coates (Sister Iris), Clive Russell (Wroth the Tusk Commander), Ashley Bannerman (Cora - Faun Woman)
  • Teleplay By: William Wheeler
  • Directed By: Jon East
  • Ep: 8
  • The Fey Queen
  • Guest Starring in Order of Appearance: Adaku Ononogbo (Kaze), Holly Bodimeade (Faun Scout), Jennifer Saayeng (Druna), Ashley Bannerman (Cora - Faun Woman), Clive Russell (Wroth the Tusk Commander)
  • Co-Starring: Clare Holman (Lady Cacher), Sofia Oxenham (Eydis), Johannes Haukur Johannesson (Cumber the Ice King), Polly Walker (Lady Lunete), Neil Ashton (Red Paladin Commander), Alun Raglan (Commander Vallus), Christopher Sciueref (Captain Anax), Ayesha Antoine (Polly the Healer), Emily Coates (Sister Iris), Olwen Fouéré (Yeva), Jaye Griffiths (Lady Marion), Peter Guinness (Sir Ector), Robbie O'Neill (Northman #1), Nikolaj Dencker Schmidt (Dof), Zoë Waites (The Widow), Billy Jenkins (Squirrel), Youssef Kerkour (Pellam - Fisherman)
  • Teleplay By: Robbie Thompson
  • Directed By: Jon East
  • Ep: 9
  • Poisons
  • Guest Starring in Order of Appearance: Youssef Kerkour (Pellam - Fisherman), Angus Wright (Sir Steuben), Peter Guinness (Sir Ector), Polly Walker (Lady Lunete), Jasper Jacob (Sir Borley)
  • Co-Starring: Mark Quartley (Abbott Wicklow), Emily Coates (Sister Iris), Billy Jenkins (Squirrel), James Eeles (Miller), Perry Fitzpatrick (Bu'Luf), Terence Maynard (Brother Salt), Clive Russell (Wroth the Tusk Commander), Mark Ebulué (G'Rej), Andre Nightingale (Red Paladin 1), Sofia Oxenham (Eydis)
  • Teleplay By: Tom Wheeler
  • Directed By: Sarah O'Gorman
  • Ep: 10
  • The Sacrifice
  • Guest Starring in Order of Appearance: Emily Coates (Sister Iris), Angus Wright (Sir Steuben), Ashley Bannerman (Cora - Faun Woman), Clive Russell (Wroth the Tusk Commander), Mark Ebulué (G'Rej)
  • Co-Starring: Perry Fitzpatrick (Bu'Luf), Zoë Waites (The Widow), Adaku Ononogbo (Kaze), Kieran O'Brien (Reith), Jasper Jacob (Sir Borley), Sophie Harkness (Sister Celia), Bhavik C. Pankhania (Pendragon Horseman), Mark Quartley (Abbott Wicklow), Sofia Oxenham (Eydis), Johannes Haukur Johannesson (Cumber the Ice King), Natasha Culzac (Isma), Terence Maynard (Brother Salt), Billy Jenkins (Squirrel), Andre Nightingale (Red Paladin 1), Jay McDonald (Paladin Torturer), Clive Francis (Pope Abel)
  • Teleplay By: Tom Wheeler
  • Directed By: Sarah O'Gorman


Season One
Katherine Langford ......................... Nimue
Devon Terrell ............................. Arthur
Gustaf Skarsgåd ........................... Merlin
Daniel Sharman .................. The Weeping Monk
Sebastian Armesto ........... King Uther Pendragon
Lily Newmark ................................. Pym
Shalom Brune-Franklin .......... Igraine / Morgana
Bella Dayne ............................ Red Spear
Matt Stokoe ............................... Gawain
Peter Mullan ....................... Father Carden