Featuring: Virginia Keehne (Susan), Brittany Wilson (Janet), Joshua Harris (Russ, Jr.), Judith Barsi (Bertie), Claire Nono (Newscaster), Elma Veronda Jackson (1st Shopper), Pamela Gordon (2nd Shopper), Laura Waterbury (3rd Shopper), Todd Allen (Preppy Man), Isabelle Walker (Preppy Woman)
Written By: James Crocker
Directed By: Wes Craven
Ep: 2a
Wordplay
Starring: Robert Klein (Bill Lowery), Annie Potts (Cathy Lowery)
Featuring: Adam Raber (Donnie), Robert J. Downey (Mr. Miller), Brian Bradley (Hotshot), Bernard Behrens (Older Salesman), Anne Betancourt (Admitting Nurse), Willard Peugh (Man #1), Helene Udy (Woman #1), Mimi Neyer-Craven (Receptionist), Brynja Willis (Secretary), Russ Marin (Doctor), Alexandra Morgan (Nurse #1), Lee Arnone (Nurse #2), Raye Birk (Bearded Man), Joseph Whipp (Doug Seaver), Dwier Brown (Robbie)
Written By: Rockne S. O'Bannon
Directed By: Wes Craven
Ep: 2b
Dreams For Sale
Starring: Meg Foster (Jenny), David Hayward (Mark)
Featuring: Vincent Guastaferro (Dream Technician), Lee Anthony (Rescue Technician One), Kristi Purdy (Twin), Deanna Purdy (Twin)
Written By: Joe Gannon
Directed By: Tommy Lee Wallace
Ep: 2c
Chameleon
Starring: Terrance O'Quinn (Curt Lockridge), Ben Piazza (Dr. Vaugh Heilman), John Ashton (Chief Bradley Simmons), Steve Howell Bassett (Gerald Tyson), Iona Morris (Annie)
Featuring: Alma Martinez (Teresa Rojas), Chad Hayes (Peter Iverson), Lin Shaye (Woman in Tank)
Written By: James Crocker
Directed By: Wes Craven
Ep: 3a
Healer
Starring: Eric Bogosian (Jackie Thompson), Vincent Gardenia (Harry Faulk), Robert Costanzo (Joey Rubello)
Co-Starring: Joaquin Martinez (Duende), Adam Ferris (Deaf Boy), Joy Pankin (Deaf Boy's Mother), Ed Levey (1st Neighbor), Vivian Bonnell (Black Woman), Anthony Johnson (Guard), Lauren Levian (Amanda's Mom)
Co-Starring: Sydney Walsh (Melody), Al Alu (Caged Man #4), Pamela Brown (Caged Woman #3), Jack Taloe (Caged Man #3), Wes Craven (Caged Man #1), Kerry Slattery (Caged Woman #1), Don Paul (Caged Man #2), Sandy Brown Wyeth (Caged Woman #2), Virginia Morris (Caged Woman #4)
Written By: Chris Hubbell & Gerrit Graham
Directed By: Robert Downey
Ep: 3c
Kentucky Rye
Starring: Jeffrey DeMunn (Bob Spindler), Michael Greene (Irving Schlesser), Philip Bruns (Old Man), Arliss Howard (Stranger)
Co-Starring: Clarence Felder (Randy), Scott Jaeck (Pete), John DeMita (George), Brad Burlingame (Larry)
Featuring: Rosemarie Thomas (Nancy), Gloria Rusch (Laura), Lisa Long (Debbie), John Davey (Officer #1), Tim Russ (Officer #2)
Written By: Richard Krzemien & Chip Duncan
Directed By: John Hancock
Ep: 4a
Little Boy Lost
Starring: Season Hubley (Carol Shelton), Nicolas Surovy (Greg), Scott Grimes (Kenny)
Co-Starring: Nancy Kyes (Frumpy Housewife)
Written By: Lynn Barker
Directed By: Tommy Lee Wallace
Ep: 4b
Wish Bank
Starring: Dee Wallace Stone (Janice), Julie Carmen (Mary Ellen Bradshaw), Peter Land (Mr. Brent)
Co-Starring: Harvey Vernon (Willoughby), Julie Payne (Clerk)
Written By: Michael Cassutt
Directed By: Rick Friedberg
Ep: 4c
Nightcrawlers
Starring: Scott Paulin (Price), James Whitmore, Jr. (Dennis), Robert Swan (Bob), Exene Cervenka (Waitress)
Co-Starring: Sandy Martin (Lindy), Bobby Bass (Ray), Matt Levin (Ricky)
Teleplay By: Philip DeGuere
Based on the Short Story By: Robert R. McCammon
Directed By: William Friedkin
Ep: 5a
If She Dies
Starring: Tony Lo Bianco (Paul Marano), Nan Martin (Sister Agnes), Andrea Barber (Cathy Marano), Jenny Lewis (Sarah)
Featuring: John Gowans (Dr. Brice), Donna-Jean Lansing (Nun), Adele Miller (Nurse)
Written By: David Bennett Carren
Directed By: John Hancock
Ep: 5b
Ye Gods
Starring: David Dukes (Todd Ettinger), Robert Morse (Cupid)
And: Carolyn Seymour (Magaera)
Co-Starring: John Myhers (Bacchus), Andrew Masset (Peter), Patti Karr (April), Ingrid Boulting (Woman)
Written By: Anne Collins
Directed By: Peter Medak
Ep: 6a
Examination Day
Starring: Christopher Allport (Richard Jordan), David Mendenhall (Richard "Dickie" Jordan, Jr.)
Co-Starring: Elizabeth Norment (Ruth Jordan), Jeffrey Alan Chandler (Clerk #3), Ed Krieger (Clerk #1), Myrna White (Clerk #2)
Teleplay By: Philip DeGuere
Based on the Short Story By: Henry Slesar
Directed By: Paul Lynch
Ep: 6b
A Message From Charity
Starring: Kerry Noonan (Charity Payne), Duncan McNeil (Peter Wood), Gerald Hiken (Squire Jonas Hacker), James Cromwell (Obediah Payne), Vanessa Brown (Aunt Beulah)
Co-Starring: Michael Fox (Tom Carter), Jennifer Parsons (Ursula Miller), Jack Wells (Dr. Maxwell), Philip Proctor (Mr. Wood), Barbara Lindsay (Mrs. Wood)
Teleplay By: Alan Brennert
Based on the Short Story By: William M. Lee
Directed By: Paul Lynch
Ep: 7a
Teacher's Aide
Starring: Adrienne Barbeau (Miss Peters), Adam Postil (Wizard), Miguel Nunez (Trojan), Josh Richman (Fury)
Featuring: Fred Morsell (Hugh Costin), Brian Robbins (12th Grader), Sarah Partridge (Student Teacher), Richard Brainard (Younger Brother), Suzanne Sasson (Jennifer), Al Christy (Security Guard), Noelle Harling (Amanda)
Written By: Steven Barnes
Directed By: B.W.L. Norton
Ep: 7b
Paladin of the Lost Hour
Starring: Danny Kaye (Gaspar), Glynn Turman (Billy Kinetta)
Featuring: Corky Ford (Punk #2), John Bryant (Punk #1), Mike Reynolds (Driver)
Teleplay By: Harlan Ellison
Based on His Short Story: Paladin
Directed By: Alan Smithee (aka Gilbert Cates)
Ep: 8a
Act Break
Starring: James Coco (Maury Winkler), Bob Dishy (Harry / Shakespeare), Avery Schreiber (Landlord)
Written By: Haskell Barkin
Directed By: Ted Flicker
Ep: 8b
The Burning Man
Starring: Piper Laurie (Aunt Neva), André Gower (Doug), Danny Cooksey (Boy)
And: Roberts Blossom (Man)
Teleplay By: J.D. Feigelson
Based on the Short Story By: Ray Bradbury
Directed By: J.D. Feigelson
Ep: 8c
Dealer's Choice
Starring: Dan Hedaya (Nick), M. Emmet Walsh (Peter), Garrett Morris (Jake), Barney Martin (Marty)
Featuring: Robert Pastorelli (Man), Sasha Von Scherler (Rileen), Hardy Rawls (Hyatt), Tyra Ferrell (Maid), Julie Dolan (Girl), Leslie Bega (Girl), Nana Visitor (Lori), Lance Nichols (Cabbie), Pia Gronning (Susan Montgomery)
Teleplay By: Lynn Barker
Based on the Story and Teleplay By: Charles Beaumont
Directed By: Peter Medak
Ep: 9b
Wong's Lost and Found Emporium
Starring: Brian Tochi (David Wong), Anna Maria Poon (Melinda), Carol Bruce (Mrs. Whitford), Stacy Keach, Sr. (Elderly Man)
Co-Starring: Jack Jozefson (Cashier), Marty Levy (Customer)
Teleplay By: Alan Brennert
Based on the Story By: William F. Wu
Directed By: Paul Lynch
Ep: 10a
The Shadow Man
Starring: Jonathan Ward (Danny), Jason Presson (Eric), Michael Rich (Peter), Heather Haase (Lianna)
Co-Starring: Jeff Calhoun (The Shadowman), Kathleen Coyne (Mother), Tricia Bartholome (Redhead Girl), Julia Hendler (Girl With Braces), Melissa Moultrie (Janie), Christopher Gosch (Boy #1), Marc Bently (Boy With Glasses), David Goldsmith (Kid #1), Amy O'Neill (Blonde Girl)
Written By: Rockne S. O'Bannon
Directed By: Joe Dante
Ep: 10b
The Uncle Devil Show
Cast: Murphy Dunne (Uncle Devil), Joel Polis (Dad), Wendy Phillips (Mom), Gregory Mier (Joey)
Written By: Donald Todd
Directed By: David Steinberg
Ep: 10c
Opening Day
Starring: Martin Kove (Joe), Jeff Jones (Carl), Elan Oberon (Sally)
Featuring: Molly Morgan (Kerri), Shawn Donahue (Joe, Jr.), Andrea Hall-Lovell (Beverly), Michael Nissman (Ned), Shelby Billington (Girl at Party), Frank McRae (Sheriff), Gary Hollis (Male Guest)
Written By: Gerrit Graham & Chris Hubbell
Directed By: John Milius
Ep: 11a
The Beacon
Starring: Charles Martin Smith (Dr. Barrows), Martin Landau (William Cooper-James)
Co-Starring: Vonni Ribisi (Teddy), Cheryl Anderson (Mary Ann), Scott Lincoln (Trooper), Hayley Taylor Block (Katie)
Written By: Martin Pasko & Rebecca Parr
Directed By: Gerd Oswald
Ep: 11b
One Life, Furnished in Early Poverty
Starring: Peter Riegert (Gus Rosenthal), Chris Hebert (Young Gus Rosenthal)
And: Jack Kehoe (Lou)
Co-Starring: Barbara Tarbuck (Sarita), Susan Wheeler Duff (Woman), Biff Yeager (Cab Driver), Gary Karp (Jack Wheeldon)
Teleplay By: Alan Brennert
Based on a Short Story By: Harlan Ellison
Directed By: Don Carlos Dunaway
Ep: 12a
Her Pilgrim Soul
Starring: Kristoffer Tabori (Kevin Drayton), Anne Twomey (Nola Granville), Gary Cole (Daniel Gaddis)
Co-Starring: Wendy Girard (Carol Drayton), Betsy Jane Licon (Nola, Age 5), Danica McKellar (Nola, Age 10), Katherine Wallach (Susan), Richard McGonagle (Lester), Nelson Welch (Ruskin)
Written By: Alan Brennert
Directed By: Wes Craven
Ep: 12b
I of Newton
Starring: Sherman Hemsley (Sam), Ron Glass (Demon)
Teleplay By: Alan Brennert
Based on the Short Story By: Joe Haldeman
Directed By: Kenneth Gilbert
Ep: 13a
Night of the Meek
Starring: Richard Mulligan (Henry Corwin), William Atherton (Mr. Dundee)
Co-Starring: Bill Henderson (Older Cop), Teddy Wilson (Henderson), Shelby Leverington (Mother of Little Boy), Joanne Barron (Mrs. Beacham), Thomas F. Duffy (Businessman)
Featuring: Hugo Stanger (Mr. Dobson), Elizabeth Ward (Girl With Glasses), Charles Swiegart (Bartender), Wayne Morton (Manager), Monty Ash (Old Man), Jeff Kober (Younger Cop), Patricia Wilson (Woman Caroler), Wilson Camp (Man in Yard), Benjie Gregory (Little Boy), Paul Stout (Baseball Boy), Georgia Schmidt (Wife), Muriel Minot (Mother of Little Girl), Enid Rodgers (The Spinster), Brian Muehl (Father), Toria Crosby (Little Girl), Larenz Tate (Older Brother), Harry Governick (Man on Roof), Phyllis Erlich (Woman on Phone)
Teleplay By: Rockne S. O'Bannon
Based on the Story and Teleplay By: Rod Serling
Directed By: Martha Coolidge
Ep: 13b
But Can She Type?
Starring: Pam Dawber (Karen Billings), Charles Levin (Burt)
Co-Starring: Jeannie Elias (Marcy), Jonathan Frakes (Single Guy), Deborah Harmon (Hostess), Michael Prince (Rehnquist), Amzie Strickland (Cleaning Woman)
Featuring: Jolina Collins (Model), Douglas Blair (Limo Driver), Ken Sagoes (Workman)
Written By: Martin Pasko & Rebecca Parr
Directed By: Shelley Levinson
Ep: 13c
The Star
Starring: Fritz Weaver (Father Matthew Karsighan), Donald Moffat (Dr. Chandler), Elizabeth Huddle (Captain Durant)
Teleplay By: Alan Brennert
Based on the Short Story By: Arthur C. Clarke
Directed By: Gerd Oswald
Ep: 14a
Still Life
Starring: Robert Carradine (Dan Arnold), Marilyn Jones (Becky)
And: John Carradine (Professor Alexander Stottel)
Written By: Gerrit Graham & Chris Hubbell
Directed By: Peter Medak
Ep: 14b
The Little People of Killany Woods
Starring: Hamilton Camp (Liam O'Shaughnessy)
And: Michael Alldredge (Mike Mulvaney)
Co-Starring: James Scally (Kelly), Tim Donoghue (Eddie Donovan), Anthony Palmer (McGinty), Hal Landon (O'Dell), Pat Crawford Brown (Mrs. Finnegan)
Written By: J.D. Feigelson
Directed By: J.D. Feigelson
Ep: 14c
The Misfortune Cookie
Starring: Elliot Gould (Harry Folger)
Co-Starring: Bennet Ohta (Mr. Lee), Caroline Lagerfelt (April Hamilton), Frederick Coffin (Max), Claire Carter (Glamorous Gourmette), John G. Scanlon (O'Malley), Elven Havard (Guard #1), Albert Leong (Proprietor)
Teleplay By: Steven Rae
Based on the Short Story By: Charles E. Fritch
Directed By: Allan Arkush
Ep: 15a
Monsters!
Starring: Ralph Bellamy (Emile Francis Bendictson), Oliver Robins (Toby Michaels), Kathleen Lloyd (Mrs. Michaels), Bruce Solomon (Mr. Michaels)
Featuring: Lewis Dauber (Lou), Mary Margaret Lewis (Liz), Roger Hampton (Mover #1), Eve Brenner (Neighbor #1), Teryn Jenkins (Neighbor #2)
Written By: Robert Crais
Directed By: B.W.L. Norton
Ep: 15b
A Small Talent For War
Starring: John Glover (Alien Ambassador), Peter Michael Goetz (American Ambassador Fraser)
Co-Starring: Stefan Gierasch (Russian Diplomat), Fran Bennett (U.N. Chairman), Jose Santana (U.S. Aide), Gillian Eaton (British Delegate), Richard Brestoff (British Aide)
Written By: Carter Scholz & Alan Brennert
Directed By: Claudia Weill
Ep: 15c
A Matter of Minutes
Starring: Adam Arkin (Michael Wright), Karen Austin (June Wright)
And: Adolph Caesar (Supervisor)
Co-Starring: Marianne Muellerleile (Woman in Accident #1), Joanna Johnson (Woman in Accident #2), Alan David Gelman (Heavy Set Man)
Teleplay By: Rockne S. O'Bannon
Suggested by the Short Story "Yesterday Was Monday" By: Theodore Sturgeon
Directed By: Sheldon Larry
Ep: 16a
The Elevator
Starring: Stephen Geoffreys (Will), Robert Prescott (Roger)
Co-Starring: Douglas Emerson (Young Roger), Brandon Bluhm (Young Will)
Written By: Ray Bradbury
Directed By: R.L. Thomas
Ep: 16b
To See the Invisible Man
Starring: Cotter Smith (Mitchell Chaplin), Karlene Crockett (Invisible Woman), Mary-Robin Redd (Margaret), Peter Hobbs (Bennett Gersh)
Featuring: Richard Jamison (Guard #1), Chris McCarty (Business Man), Karla Richards (Waitress), Rebecca Robertson (Nurse), Dean Fortunato (Tough #1), Steve Peterson (Server), Terri Lynn Wood (Crying Girl), Whitby Hertford (Young Boy)
Teleplay By: Steven Barnes
Based on the Short Story By: Robert Silverberg
Directed By: Noel Black
Ep: 16c
Tooth and Consequences
Starring: David Birney (Dr. Myron Mandel), Kenneth Mars (Tooth Fairy), Oliver Clark (Dr. Walter Rinkham)
And: Teresa Ganzel (Lydia Bixby)
Co-Starring: Peggy Pope (Mrs. Schulman), Mina Kolb (Mrs. Taylor)
Featuring: Jane Ralston (Receptionist), Ermal Williamson (Mr. Frank), Martin Azarow (Man), Mitzi McCall (Middle Aged Woman), William Utay (Eating Hobo), Nat Bernstein (Hobo #1), Jack Lindine (Hobo #2), Ron Ross (Hobo #3)
Written By: Haskell Barkin
Directed By: Robert Downey
Ep: 17a
Welcome to Winfield
Starring: Elisha Cook (Weldon), Alan Fudge (Sheriff), Henry Gibson (Mayor Abe), Jonathan Caliri (Matt Winnaker), Joann Willette (Lori Bodell)
And: Gerrit Graham (Griffin St. George)
Co-Starring: Dennis Fimple (Ray Bob), Chip Heller (Elton), Sally Klein (Mamie)
Featuring: Claudia Bryar (Townsperson #1), Dave Morick (Townsperson #2)
Written By: Les Enloe
Directed By: Bruce Bilson
Ep: 17b
Quarantine
Starring: Scott Wilson (Matthew Foreman), Tess Harper (Sarah), Larry Riley (Joshua)
Co-Starring: D.W. Brown (John), Jeanne Mori (Irene)
Teleplay By: Alan Brennert
Story By: Philip DeGuere & Steven Bochco
Directed By: Martha Coolidge
Ep: 18a
Gramma
Starring: Barret Oliver (George), Darlanne Fluegel (Mother), Frederick Long (Gramma)
Teleplay By: Harlan Ellison
Based on the Short Story By: Stephen King
Directed By: Bradford May
Ep: 18b
Personal Demons
Starring: Martin Balsam (Rockne S. O'Bannon), Clive Revill (Agent), Joshua Shelley (Herman Gold)
Co-Starring: Tommy Madden (Creature #1), Marlena Giovi (Widow), Penny Baker (Pam), Stephen Flanigan (Gary)
Featuring: Billy Curtis (Creature), Gary Friedkin (Creature), Kevin Thompson (Creature), Dan Frishman (Creature), Lou Carry (Creature), Jerry Maren (Creature)
Written By: Rockne S. O'Bannon
Directed By: Peter Medak
Ep: 18c
Cold Reading
Starring: Dick Shawn (Nelson Westbrook), Janet Carroll (Marilyn Cavendish), Joel Brooks (Jack Holland)
Co-Starring: Lawrence Poindexter (Milo Trent), Annette McCarthy (Carla), Ralph Manza (Sol), Kevin Scannell (Announcer), Mike Pniewski (Page)
Featuring: Paul Keith (Paul Loomis), Thomas Bellin (Ed Winter), Jon Melichar (Engineer)
Written By: Martin Pasko & Rebecca Parr
Directed By: Gus Trikonis
Ep: 19a
The Leprechaun Artist
Starring: Cork Hubbert (Shawn McGool), Joey Green (J.P.), Bradley Gregg (Richie), Danny Nucci (Buddy)
Starring: Steve Railsback (Johnny Davis), John DeLancie (Dispatcher)
And: Barry Corbin (Pete)
Co-Starring: Ebbe Roe Smith (Gary Frick), James Lashly (Merle), Paul Jenkins (Trucker #3), John Lemay (Gay Man), Ritch Brinkley (Middle-Aged Man), Brent Spiner (Draft Dodger), Nancy Lenehan (Woman Addict), Howard Mungo (Employee #2)
Featuring: Gertrude Flynn (Elderly Woman), David Wells (Bald Man), Pat Ast (Fat Woman), Brian Libby (Employee #1), Brad Fisher (Ferret), Jimmie F. Skaggs (Mean Looking Man), Andy Landis (Young Woman), John Barlow (Trucker #2), Virginia Lantry (Young Girl), Donna Lynn Leavy (Woman #2), Gregory Wagrowski (Man #2), Lisa Cloud (Woman #1)
Teleplay By: Alan Brennert
Based on the Short Story By: Greg Bear
Directed By: Paul Tucker
Ep: 20a
Profile in Silver
Starring: Andrew Robinson (President Kennedy), Lane Smith (Professor Joseph Fitzgerald), Louis Giambalvo (Livingston), Barbara Baxley (Dr. Kate Wange)
Co-Starring: Jerry Hardin (Lyndon B. Johnson), Mark Taylor (Inspector), Charles Lanyer (TV Anchorman)
Featuring: David Sage (Professor), Ken Hill (Presidential Aide), Huck Liggett (Texan), Gerard Bocaccio (Student)
Written By: J. Neil Schulman
Directed By: John Hancock
Ep: 20b
Button, Button
Starring: Mare Winningham (Norma), Basil Hoffman (Steward)
And: Brad Davis (Arthur Lewis)
Teleplay By: Logan Swanson
Based on the Short Story By: Richard Matheson
Directed By: Peter Medak
Ep: 21a
Need to Know
Starring: William L. Petersen (Edward Sayers), Robin Gammell (Jeffrey Potts)
And: Frances McDormand (Amanda)
Co-Starring: Harold Ayer (Mr. Strickland), Eldon Quick (Dr. Benitz), Ellen Albertini Dow (Mrs. Hotchkiss), Shay Garner (Dr. Fall), Ray Ballard (Jack Henries), Clarence Brown (Wiley Whitlow)
Teleplay By: Mary Sheldon
Based on the Short Story By: Sidney Sheldon
Directed By: Paul Lynch
Ep: 21b
Red Snow
Starring: George Dzundza (Colonel Ilyanov), Barry Miller (Provin), Vladimir Skomarovsky (Mayor Titov)
And: Victoria Tennant (Valentina)
Co-Starring: Rod Colbin (Minister), Andrew Divoff (Vladimir), Lillian Adams (Babushka)
Featuring: Jack Ross Obney (Grishenko), Kimberly Ann Morris (Galya), Mike Kulcsar (Golodkin), Tom Maier (Villager)
Written By: Michael Cassutt
Directed By: Jeannot Szwarc
Ep: 22a
Take My Life... Please!
Starring: Tim Thomerson (Billy Diamond), Ray Buktenica (Max)
Co-Starring: Xander Berkeley (Dave), Jim MacKrell (Marty)
Written By: Gordon Mitchell
Directed By: Gus Trikonis
Ep: 22b
Devil's Alphabet
Starring: Ben Cross (Frederick), Hywell Bennett (Grant), Robert Schenkkan (Eli), Wayne Alexander (Cornelius), Ethan Phillips (Deaver), Osmond Bullock (Andrew), Jim Piddock (Brian)
Co-Starring: Stuart Dowling (Creditor), Christopher Carroll (Chimney Sweep), Christopher Grove (Assistant Chimney Sweep)
Teleplay By: Robert Hunter
Based on the Short Story "The Everlasting Club" By: Arthur Gray
Directed By: Ben Bolt
Ep: 22c
The Library
Starring: Uta Hagen (Gloria), Frances Conroy (Ellie Pendleton), Lori Petty (Lori Pendleton), Joe Santos (Doug Kelleher)
Co-Starring: Candy Azzara (Carla), Alan Blumenfeld (Edwin), Jay Gerber (Man), Mimi Monaco (Woman)
Written By: Anne Collins
Directed By: John Hancock
Ep: 23a
Shadow Play
Starring: Peter Coyote (Adam Grant), Janet Eilber (Erin Jacobs), Deborah May (Carol Ritchie), Raymond Bieri (Flash), William Schallert (Father Grant), William Smith (Guard), Earl Billings (Jimmy), George O. Petrie (Judge)
And: Guy Boyd (Mark Ritchie)
Co-Starring: Hank Garrett (Warden), Ella Raino Edwards (Foreman), Gilbert De La Pena (Munoz)
Teleplay By: James Crocker
Based on the Story and Teleplay By: Charles Beaumont
Directed By: Paul Lynch
Ep: 23b
Grace Note
Starring: Julia Migenes Johnson (Rosemarie Miletti), Sydney Penny (Mary Miletti)
Co-Starring: Rhoda Gemignani (Angelina), Kay E. Kuter (Maestro Barbieri), Catherine Paolone (Dorothy, Age 35), Ross Evans (Sam)
Featuring: Ruth Zakarian (Theresa), Gina Marie Vinaccia (Dorothy, Age 9), Elliott Scott (Joey), Toni Sawyer (Older Woman), Tom Finnegan (Cabbie), Craig Schaefer (Guard), Sandy Lipton (Woman)
Written By: Patrice Messina
Directed By: Peter Medak
Ep: 24a
A Day in Beaumont
Starring: Victor Garber (Dr. Kevin Carlson), Stacey Nelkin (Faith)
Co-Starring: Jeff Morrow (H.G. Orson), John Agar (Pops), Kenneth Tobey (Sheriff), Warren Stevens (Major Whitmore), Richard Partlow (Sergeant), Myles O'Brien (Young Man)
Written By: David Gerrold
Directed By: Philip DeGuere
Ep: 24b
The Last Defender of Camelot
Starring: Richard Kiley (Lance), Jenny Agutter (Morgan Le Fay), John Cameron Mitchell (Tom)
And: Norman Lloyd (Merlin)
Co-Starring: Anthony LaPaglia (Punk #1), Don Stark (Punk #2)